Decoupage Blog i Szkoła Asket

Styl Shabby Chic i Vintage

Co to jest shabby chic

Wiele osób wchodzących po raz pierwszy na tę stronę będzie się zastanawiało co to jest shabby chic. Shabby Chic (czytaj: szabi szik) to termin, który został stworzony w latach 80-tych ubiegłego wieku jako nowy styl w opozycji do ciężkich stylowych pałacowych wnętrz bogaczy tych czasów. Podobno, choć nie jest to do końca potwierdzone, jednym z prekursorów była niejaka Rachel Ashwell, która opatentowała tę nazwę w Stanach Zjednoczonych jako pierwsza dla swojego butiku. Napisała także książkę pod tym tytułem opisując w nim ów styl w dekorowaniu wnętrz, w którym głównym punktem jest dekoracja starymi, naznaczonymi zębem czasu przedmiotami. Zestawia się meble nowe z mocno zniszczonymi eksponując na pierwszym planie te drugie. Im bardziej zniszczony przedmiot tym lepiej. Najlepiej jest, gdy są to autentycznie stare przedmioty, ale przy ich braku dopuszcza się sztuczne ich postarzanie.

styl shabby chic

Dlatego wiele mebli postarza się przez specjalne przecierki, obdarcia, spękania, niedomalowania, nakładanie wielu warstw farb itd.

Dla decoupażystów co to jest shabby chic? Terminem SHABBY CHIC – nazywa się także specjalna technika malowania kilkoma warstwami farby w taki sposób, aby spodnie warstwy farby były widoczne i wyglądały jakby prześwitywały wyglądając na starą, łuszczącą się powierzchnię. Często tę technikę stosujemy w połączeniu decoupage, choć może ona samodzielnie być stosowana na meblach. Poniżej wieszaczek decoupage i shabby chic.

Kolorystyka SHABBY CHIC to często jasne, rozbielone – tzw. pastelowe lub pożółcone odcienie. Złamane biele, szarości i wyblakłe róże i błękity, ale także pożółcone, wypłowiałe czernie i brązy. W Stanach Zjednoczonych kolorem dopełniającym, „mocno shabby chicowym” jest jasnoróżowy, przez co wnętrza wyglądają bardzo kobieco, cukierkowo, czasami jakby przesłodzone. Styl shabby chic jest stylem wyjątkowo kobiecym.

Dopełnieniem aranżacyjnym są często motywy różane, stare koronki i hafty, ornamenty na wszelkiego rodzaju tkaninach – pościeli, obrusach, poduszkach itd, dające przytulny nastrój wiejskiej posiadłości często nazywany COTTAGE STYLE (styl wiejski).

Shabby- oznacza stary, obdarty, zniszczony, podniszczony.

Chic- oznacza po prostu szyk. W moim wolnym tłumaczeniu to stary szyk.

co to jest shabby chic

Wikipedia podaje, że styl SHABBY CHIC wykształcił się historycznie jako elegancki styl w opozycji do słodkiego popularnego stylu tzw. POP Victoriańskiego. Po raz pierwszy termin ten został podany w „The World of Interiors magazine” w latach osiemdziesiątych XX wieku i stał się bardzo popularny w latach 90 w Stanach Zjednoczonych, szczególnie na zachodnim wybrzeżu (Los Angeles, San Francisco), mocno inspirowany śródziemnomorską kulturą Grecji, Toskanii i Prowansji.

Styl Vintage jest bardziej powiązany ze starymi przedmiotami we wnętrzach. Większy nacisk kładzie się na oryginalne starocie, mniejszą uwagę natomiast na kolorystykę i delikatne elementy dodatków. W typowym Vintage kolorystyka jest bardziej intensywna, a większość przedmiotów miewa ciemną kolorystykę – tym głównie różni się od shabby chic-a, który duży nacisk kładzie na pastelowe i jasne kolory.

W dzisiejszych czasach na bazie Shabby Chic powstało wiele styli, które możemy rozpoznać jako styl cottage, prowansalski, scandinavian, brocante oraz vintage. Tak naprawdę trudno jest „wyłapać” czysty styl z danego podstylu, bo globalny dostęp do mediów i internetu pomaga w tworzeniu coraz większego eklektyzmu we wnętrzach.

Aby zobaczyć przedmioty ozdobione w tym stylu, kliknij poniżej na zdjęcia i zobacz różne metamorfozy:

Scroll to Top