Parę tygodni temu widziałam fajny pomysł zrobienia prostego, acz efektownego lampionu w programie tvnstyle, a, że uwielbiam wszelkiego rodzaju lampiony, lampioniki, postanowiłam wypróbować pomysł i się udało!
Poniżej przedstawiam kurs krok po kroku jak zrobić prosty lampion z puszki po konserwie.
Nazwałam go lampion za darmochę, bo oprócz czasu potrzebnego do jego wykonania i kilku narzędzi, które są w każdym domu nie trzeba nic specjalnego do niego mieć.
Jak zrobić „LAMPION ZA DARMOCHĘ”
Praca: Ok. Od 30 do 60 min. w zależności od poziomu skomplikowanego wzoru.
Materiały potrzebne do jego wykonania:
młotek
gwóźdź
centymetr do zmierzenia puszki
wydruk komputerowy ze wzorem
taśma klejąca
plastikowa reklamówka lub kawałek folii
mała świeczuszka i zapałki
Bierzemy Pustą puszkę po konserwie. Należy zmierzyć centymetrem jej obwód oraz wysokość (będzie to potrzebne do przygotowania wzoru).
Na 24 godziny przed przystąpniem do pracy napełnić puszkę wodą i wstawić do zamrażalnika na najwyższe mrożenie.
W międzyczasie przygotować wydruk komputerowy z odpowiednim wzorem. Np. w programie graficznym Corel. Proste formy można zrobić także w Wordzie. Rysujemy prostokąt o rozmiarach puszki, następnie na prostokącie umieszczamy wzory, które później będziemy wybijać gwoździem. Prostokąt powinien być dłuższy niż obwód puszki o przynajmiej ok. 1,5 cm (na zakładkę).
W załączeniu do ściągnięcia zdjęcie mojego wydruku ze świątecznym motywem gwiazdek . Moja puszka miała 27 cm obwodu i 11 cm wysokości.
Na następny dzień przygotować potrzebne narzędzia.
Wyjąć puszkę z zamrażalnika. Następnie owinąć wydruk wokół puszki i przymocować taśmą klejącą tak, aby nie zmieniał swojej pozycji podczas dziurkowania.
Przystępujemy do pracy: najlepiej położyć puszkę na kolanach. Przed zamoczeniem od topniejącego lodu zabezpieczyć się foliową torebką.
Wybijamy młotkiem dziurki za pomocą gwoździa wzdłuż zarysowanych na papierze konturów gwiazdek. Najlepiej robić to szybko, symetrycznie i rytmicznie.
Mocniejszym uderzeniem robimy większą dziurkę – w ten sposób możemy zaznaczyć ramiona i kontury gwiazdek.
Należy pamiętać, aby ażurek robić jak najdokładniej i jak najszybciej. Topniejący lód będzie ściekał nam do torebki, a zamoczony papier ze wzorem zaczyna się drzeć i psuje nam misternie wykonany wzór.
Po skończonej pracy pozbywamy się wzoru, lodu z lampionu, suszymy go i lampion jest gotowy.
Jeszcze tylko świeczka zapałki i obowiązkowo zgaszone światło.
Uwagi:
1. Lód jest potrzebny do tego, aby puszka się nie wyginała w trakcie dziurkowania. Pustą puszkę bardzo trudno jest dziurkować.
2. Papier ze wzorem na puszcze bardzo ułatwia nie tylko „podążanie” za wzorem, ale i wbijanie gwoździa. Na surowej puszce gwóźdź się śliska i bardzo łatwo o skaleczenie.
3. Na początek nie proponuję misternych i skomplikowanych wzorów. Praca jest raczej monotonna i łatwo się zniechęcić.
4. Im więcej zrobimy dziurek w puszcze wokół wzoru, tym ładniejszy będzie końcowy efekt.
Lampion tego typu oczywiście nie nadaje się do wszystkich wnętrz. Najlepiej do prostych i niewyszukanych, nowoczesnych lub rustykalnych. Ładnie się prezentuje np. w towarzystwie prostych, przezroczystych szklanych przedmiotów, z surowego drewna, metalu. Poniżej propozycja.
Miłej zabawy!
A gdyby tak użyć pergaminu do pieczenia? Przynajmniej się nie rozlezie od wilgoci… 😀