Decoupage Blog i Szkoła Asket

Jak Wykańczać Prace w Decoupage

Jak Wykańczać Prace w Decoupage

Jak Ostatecznie Wykańczać Swoje Dekoracje, czyli

co robimy z tzw. środkami pudełek, co z tyłem obrazka czy wieszaka.

jak zabezpieczyć tył tacy_obrazka

Czy to też należy pomalować, polakierować, a jeżeli tak, to kiedy?

Dzisiaj chciałam Wam opowiedzieć krótko na temat ostatecznego wykończenia przedmiotów. Często uczniowie i początkujący decoupażyści mnie o to pytają.

Istnieje oczywiście dowolność w ostatecznym wykończeniu. To twoja dekoracja, więc zrobisz z nią co chesz. Wiele osób po prostu zostawia spód pudełka nie pomalowany, bo to przecież spód. Ja jestem zwolennikiem zasady, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Osoba obdarowana skończonym przedmiotem często ogląda go na wszystkie strony i może trafić np. na poplamiony farbami tył obrazka czy tacy, który zmniejszy  atrakcyjność dekoracji.

Niektórych przedmiotów nie da się dostatecznie wykończyć z uwagi na ich kształt albo jest to utrudnione z uwagi np. na szufladki czy przegródki jak w herbaciarce. Dlatego często maluję je w środku bejcą oraz 1 cienką warstwą lakieru dla zabezpieczenia, gdyż bejca wnika w drewno i dzięki temu łatwiej zamyka się pudełko i prościej zamalować zakamarki. Nakładane warstwy farby (a zwykle trzeba nałożyć 2 lub 3) i lakier powodują, że nie można przegródek czy szufladek napęczniałych włożyć z powrotem do środka

  • Poniżej herbaciarka pobejcowana i polakierowana matowym lakierem w środku:

jak wykończyć środek pudełek w decoupage
  • W niektórych wypadkach można środek szkatułki czy szufladki wykleić filcem.  Można zaopatrzyć się o taki filc z klejem jak w szkatułce poniżej:
szkatułka wyklejona filcem

W przeważającej większości wszystkie spody, tyły oraz środki maluję dopiero po ostatecznym wykończeniu, czyli po nałożeniu ostatniej warstwy lakieru.

Dlaczego dopiero na sam koniec?

Niektóre osoby od razu starają się malować całość ze spodem co moim zdaniem mija się z celem. Podczas „obróbki” przedmiot jest wielokrotnie lakierowany i stawiany na różnych powierzchniach. Często lakier czy farba brudzą tył (spód), który pomalowany trzeba potem ponownie malować. Dlatego dla niepotrzebnego tracenia czasu, proponuję ostateczną procedurę wykończenia (na przykładzie pudełka).

Na poniższych zdjęciach jeszcze rozkręcona szkatułka, prawie gotowa, która nie ma wykończonego spodu.

wykończenie przedmiotów

wykonczenie

środek dużego pudełka w decoupage

Procedura: Jak Wykończyć Pudełko/Szkatułkę w Decoupage

jak wykończyć decoupage

P.S.

Zapomniałam dodać, że w przypadku butelek z praktycznego punktu widzenia nie maluję ich spodów 🙂

co zrobić z tyłem butelek

Dlaczego?

Aby w przypadku, gdy ją napełnię wiedziała co jest w środku 🙂

Miłego początku tygodnia

Asket

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top