Decoupage Blog i Szkoła Asket

Porady Decoupage: Prawda czy Mity

Jutro, czyli w sobotę 23 listopada jest dzień otwarty w pracowni, można przyjść na zakupy w godz. 13-18.00. Osoby, które nie mają czasu zrobić zakupów w dzień poprzedni zapraszam.

Pytanie:
” iza1952
2013/11/04 21:17:15
Witaj Asket.
Może moje pytanie wyda Ci się naiwne, ale jestem początkującą i nie mam doświadczenia. Tu, gdzie mieszkam nie mam możliwości uczestnictwa w żadnych warsztatach. Moja wiedza opiera się na internecie, a nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Moje pytanie dotyczy lakierowania. Wykończone prace np. serca, podkładki po wyschnięciu przywierają do siebie, czy do podłoża. Proszę powiedz mi co robię źle.”

 podkładki pod kubki collage cartonnage

 

Odpowiedź:
Najprawdopodobniej to wina nieprawidłowego lakierowania, rzadziej złego lakieru. Każda warstwa położonego lakieru na przedmiot powinna wyschnąć minimum 12 godzin do następnego lakierowania. Dodatkowo lakier ma swoją strukturę chemiczną i do całkowitego utwardzenia potrzebuje kilku do kilkunastu dni od ostatniego lakierowania (w zależności od rodzaju lakieru i producenta). Zatem jeżeli tego czasu się nie zachowa, przedmioty mogą kleić się.
Jeżeli chodzi o lakier akrylowy to niestety większość lakierów tego typu nie jest odporna na gorąco, więc gorące kubki z herbatą mogą się przyklejać do podkładek. W tym wypadku polecam kupić sobie lakier odporny na gorąco, np. jakiś lakier na bazie poliuretanu, albo np. werniks szklący Maimerii. Jego wadą jest jednak to, że jest z połyskiem, więc matowe wykończenie nie wchodzi w grę.

Pytanie:

„Gość: galeria61, aamh46.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/11/01 20:54:35
Powtórzę moje pytanie dotyczące form styropianowych: czym je pokrywać, aby uzyskać w efekcie gładką powierzchnię? Nakładam kilka warstw farby akrylowej, ale nadal widoczna jest struktura styropianu.”

bombki ze styropianu

 Odpowiedź:
Powierzchnia styropianowa nie należy do najwdzięczniejszych w dekorowaniu, szczególnie jeżeli chcemy uzyskać gładką powierzchnię. Styropian jest powierzchnią chropowatą i bardzo chłonną, dlatego nakładanie każdorazowe farby wiąże się z szybkim jej wchłanianiem do środka styropianu. Farba wsiąka, a powierzchnia nadal jest chropowata.
Częściowo można tę powierzchnię zamaskować poprzez:
– przed wszystkimi zabiegami starcie jej drobniutkim papierem ściernym – wtedy szczególnie bardzo chropowata powierzchnia się wyrównuje.
– zagruntowanie powierzchni dobrym i gęstym primerem do powierzchni chłonnych może częściowo zastopować zbytnie wchłanianie farby.
– zagruntowanie grubym gesso i po wyschnięciu wyrównanie powierzchni papierem ściernym.
– położenie efektownej pasty strukturalnej, która nada nową fakturę powierzchni. W tym przypadku na pewno nie będzie to gładka powierzchnia.

 Pytanie:
„Gość: Ejszia, host-89-231-246-90.mielec.mm.pl
2013/10/31 08:16:41
Dzień dobry! Skąd Pani bierze te piękne ozdoby wieńczące jajka i bombki, takie końcóweczki rzeźbione? Są cudowne i nadają pięknemu dziełu jeszcze większej subtelności!”

jaja wydmuszki z biżuterią

 Odpowiedź:
Metalowe końcówki do jajek to nic innego jak elementy półproduktów do biżuterii. Są to nakładki na koraliki, oraz szpili do koralików. Można je kupić w sklepach z materiałami do wyrobu biżuterii. Nakłada się je na dziurkę, albo w przypadki szpilki wkłada w dziurkę np na klej introligatorski albo na klej kropelka.

 

 Pytanie:
 „Gość: Ania, 77-253-88-24.adsl.inetia.pl
2013/11/03 16:01:15
Czy jeśli ze szklanego przedmiotu(szklanki itp.)zrobimy lampion, to czy przed włożeniem świeczki musimy zabezpieczyć środek jakims lakierem itp?(boję się, że przedmiot pęknie pod wpływem ciepła)”

lampion decoupage

Odpowiedź:

Nie trzeba zabezpieczać wnętrza szkła żadnym lakierem. Ja po prostu wkładam małą świeczkę – ale tylko tea-lighta, bo zwykła świeca może się stopić i stopiony rozgrzany wosk może spowodować pęknięcie szkła. Płomień świecy daje najwięcej ciepła górą więc jeżeli kieliszek jest dość szeroki i świecę wstawimy w samym jego środku, to nic nie powinno się stać. Jedynie kieliszek trochę się nagrzeje. Musimy jednak uważać, aby lampion nie stał pod jakąś półką, a góra kieliszka była otwarta, gdyż ciepło musi swobodnie wypływać górą.
 

Pod tym postem w komentarzach, do 10go grudnia czekam na kolejne Wasze pytania do cyklu porad.

Niestety z braku czasu nie mogę odpowiedzieć na wszystkie, dlatego, jeżeli Twoje poprzednie pytanie pozostanie bez odpowiedzi możesz je ponownie skopiować z adnotacją, że zadajesz je ponownie, wtedy wezmę je pod uwagę w pierwszej kolejności.

Pozdrawiam serdecznie

Asket1 thought on “Porady Decoupage: Prawda czy Mity”

  1. Witam, nie wiem jak umieścić pytanie, żeby nie było w komentarzach, więc piszę tutaj. chciałam sie poradzić jakiej firmy klej poleciłaby Pani, czy miałby być razem z lakierem czy lakier oddzielnie? a także jak zrobić decoupage na mozaikowej podkładce, żeby serwetka nie zakryła dziurek?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top